Čas, co nikdo nevrátí

30. dubna 2012 v 0:25 | Gob |  Témata týdne na blog.cz
Minulost - slovo, které je skloňováno v mnoha různých významech, souvislostech, představách a myšlenkách. Spousta moudrých vět už o tomto slovu mluví, připomíná nám jeho význam a nabízí jeho definice. Bylo by zbytečné zkoušet je vyvracet, nebo naopak připomínat a některé vyzdvihovat.
Mohl bych být velice sobeckej a po zbytek článku se vám tu svěřovat se svou minulostí, obhajovat svoje rozhodnutí, snažit se obkecat a jinak nazvat svoje průšvihy, zlý skutky a tak, ale proč? Jednak by to bylo na knížku, protože nejsem žádnej svatoušek a druhak to nikoho nezajímá (a v podstatě už asi ani mě).
Nebudu tedy velice sobeckej, ale jenom sobeckej a zkusím tu nějak rozvinout svou myšlenku "přesýpacích hodin".
Nechápete? Pochopíte.
Jak už samotné slovo "hodiny" napovídá, všechno se točí okolo času. Přesýpačky už dávno neplatí za nejpřesnější, nejpraktičtější a podobně, ale pro popsání lidského života se hodí dokonale. Proč?
Nefunguji samy od sebe "donekonečna". Přesype se písek a šlus. A právě tenhle jeden cyklus je jako čas v lidském životě. Jak si vsichni jistě vybavíte, přesýpačky jsou tvořeny ze tří částí. Horní, kde je zásoba písku, střední, kudy se písek pomaloučku a po troškách prosypává a spodní, kde se hromadí. Teoreticky tomuto modelu můžeme přiřadit i čas. Nahoře je čas, který člověku zbývá (budoucnost) a také rozhodnutí, která ještě vykoná. Uprostřed je to, co se děje teď (přitomnost), včetně aktuálních zrnek dění. Třetí část je jasná. Minulost - stará rozhodnutí, která se hromadí a tvoří náš život, vzpomínky, zážitky atd atd.
Stejně tak jako v přesýpačkách nevrátíte písek samovolně nahoru, tak ani v životě nezměníte minulost a to, co jste udělali. Můžete zrnka protřepat, pomíchat, ale i když třeba budou jinak poskládaná, pořád budou stejná.
Nakonec se asi k jednomu moudru přecejenom dostanu: ..Neohlížejte se za tím co bylo, sledujte co se děje teď a uvažujte nad tím, co bude dál. Nikdy nevíte, které zrnko bude to poslední."
Mějte se, zdrc
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama