Duben 2012

Čas, co nikdo nevrátí

30. dubna 2012 v 0:25 | Gob |  Témata týdne na blog.cz
Minulost - slovo, které je skloňováno v mnoha různých významech, souvislostech, představách a myšlenkách. Spousta moudrých vět už o tomto slovu mluví, připomíná nám jeho význam a nabízí jeho definice. Bylo by zbytečné zkoušet je vyvracet, nebo naopak připomínat a některé vyzdvihovat.
Mohl bych být velice sobeckej a po zbytek článku se vám tu svěřovat se svou minulostí, obhajovat svoje rozhodnutí, snažit se obkecat a jinak nazvat svoje průšvihy, zlý skutky a tak, ale proč? Jednak by to bylo na knížku, protože nejsem žádnej svatoušek a druhak to nikoho nezajímá (a v podstatě už asi ani mě).
Nebudu tedy velice sobeckej, ale jenom sobeckej a zkusím tu nějak rozvinout svou myšlenku "přesýpacích hodin".
Nechápete? Pochopíte.
Jak už samotné slovo "hodiny" napovídá, všechno se točí okolo času. Přesýpačky už dávno neplatí za nejpřesnější, nejpraktičtější a podobně, ale pro popsání lidského života se hodí dokonale. Proč?
Nefunguji samy od sebe "donekonečna". Přesype se písek a šlus. A právě tenhle jeden cyklus je jako čas v lidském životě. Jak si vsichni jistě vybavíte, přesýpačky jsou tvořeny ze tří částí. Horní, kde je zásoba písku, střední, kudy se písek pomaloučku a po troškách prosypává a spodní, kde se hromadí. Teoreticky tomuto modelu můžeme přiřadit i čas. Nahoře je čas, který člověku zbývá (budoucnost) a také rozhodnutí, která ještě vykoná. Uprostřed je to, co se děje teď (přitomnost), včetně aktuálních zrnek dění. Třetí část je jasná. Minulost - stará rozhodnutí, která se hromadí a tvoří náš život, vzpomínky, zážitky atd atd.
Stejně tak jako v přesýpačkách nevrátíte písek samovolně nahoru, tak ani v životě nezměníte minulost a to, co jste udělali. Můžete zrnka protřepat, pomíchat, ale i když třeba budou jinak poskládaná, pořád budou stejná.
Nakonec se asi k jednomu moudru přecejenom dostanu: ..Neohlížejte se za tím co bylo, sledujte co se děje teď a uvažujte nad tím, co bude dál. Nikdy nevíte, které zrnko bude to poslední."
Mějte se, zdrc