Čtyřikrát a pokaždé jinak

4. ledna 2011 v 15:55 | Gob |  Témata týdne na blog.cz
Často k rozdmýchání velké debaty stačí jedno jediné slovo. Jistě sami víte, co se občas následuje, když někdo nadhodí téma jako Bůh, magie nebo mnohem obyčejnější jako třeba politika, škola nebo důchodci v MHD. A co teprve, když máme slova dvě? V následujících chvilkách se dočtete (pokud u tohoto článku vydržíte), co byste se dozvěděli ode mě, kdyby jste semnou chtěli vést řeč na téma posmrtný život.

Tato slova asi budou hned od začátku někomu připadat temná a smutná, protože se s nimi nepochybně pojí něčí smrt. Je pravda, že bez ní se to neobejde. Pokud se ale toto téma řeší, ten smutný akt odchodu se přeskočí a debata se točí okolo toho, co se děje po něm. Sám znám spoustu různých názorů a (někdy možná až vytoužených) teorií. Pokudsím se o krátký přehled:

1) Odchod duše do nebe/pekla

Každý jistě poznal, že tento náhled patří ke křesťasnké víře. Co já na to? Proč ne, je to krásná vize do budoucna (ačkoliv, pro mě platí spíš varianta sklep než půda). Spoustě lidí co znám bych přál, aby okusili sladký klid ráje (jen pro upřesnění: nepřeju jim, aby už odešli, ale až to přijde, aby si za svoje dobré srdce mohli užívat této nebeské pohody).

2) Převtělení duše a její návrat  zpět na zem

Názor opět náboženský. Často se také spojuje s karmickou zátěží. Duše se vrátí ve formě živočicha, který odpovídá právě karmě. Současně tento pohled na věc podporuje i debaty o minulých životech, ovšem to není tématem tohoto článku. Co já na to? Ani tomuto názoru se nebráním. Nemůžu vědět, jestli jsem skutečně již několikrát nežil a teď jen v nevědomosti žiju svůj další život.

3) Setrvání duše jako vesmírné energie

Názor, jež je již dlouho spojován s magií, okultismem a neznámem. Ať už jde o duchy, strážné anděly či jiné bytosti, platí názor, že jsou to duše zemřelých, které ještě nenašly klidu (duchové), anebo jsou to duše, které se rozhodly buď zůstat, aby chránily své blízké, nebo které byly povýšeny (andělé). Co já na to? Pro mě možnost, se kterou se nejvíc stotožňuji.

To jsou asi tři nejvýznamnější a nejpropíranější možnosti. Nechám na vás, kterému budete věřit vy, popřípadě zda budete skeptici a budete tvrdit, že po životě prostě nic není.

Já bych se ale rád zmínil ještě o jednom druhu posmrtného života. O tom, který nevyznává žádné náboženství, ale který záleží jen na každém z nás. Podle mě je nejdůležitějším posmrtným životem ten, jaky budeme mít v srdcích a vzpomínkách ostatních, až tady nebudeme. Jak často si na nás asi někdo vzpomene? Kolikrát se starý přítel zasměje fotkám, na kterých jste společně vyfocení při nějaké lumpárně? Kolika lidem bude váš odchod líto a uroní pro vás slzu vždycky, když si vzpomenou? Jak dlouho budou někoho těšit dobré věci, které na světě zanecháme nebo které jsme udělali?

Tento život, ten ve vzpomínkách našim milých, ten mi přijde nejdůležitější.

Pokud sjte dočetli až sem, gratuluji :-) Můžete si opět týden užívat zaslouženého klidu :-)
                                                                         Mějte se fajne. Zdrc
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mar-yeah Mar-yeah | 4. ledna 2011 v 22:31 | Reagovat

Jestli opravdu zemřeš dřív než já, zúčastním se tvé velkolepé kremace a potom půjdu domů, zůstanu nejspíš někde ležet s prázdným pohledem, protože neuvěřím, že bys byl opravdu pryč. Zůstaneš v mém srdci až do dne, kdy sama zemřu. Možná to zní jako velkolepá prázdná fráze nebo podlízání nebo něco úplně jinýho, mně je to jedno. Je to pravda.

A vybrala bych si třetí variantu. Bylo by krásné stát se astrální bytostí, něčím tak dokonalým, a mít požnost pomáhat. :))

2 609876 609876 | 24. ledna 2011 v 12:38 | Reagovat

pomáhat, komu a proč? uved mi jedinej příklad. v africe, kde sou neschopni si bez řádu vytvořit vlastní hodnoty stejně jako lidi tady co milujou pravidla výměnou za pohodlí? a dožít.... myslim, že jim pak budeš moct jít na kremaci v tomhle tempu všem a pokud nezemřeš dřív, tak to nikdy nepochopim.

3 Gob Gob | 24. ledna 2011 v 22:09 | Reagovat

Mistře, pro příště bych prosil alespoň vyplnit normální jméno než budeš reagovat na něčí komentáře a tím spíš na komentáře Mar-yeah.

4 Mar-yeah Mar-yeah | 24. ledna 2011 v 22:39 | Reagovat

Pomáhat těm, co pomohli tobě. Pomáhat těm co si to zasloužili tím, že pomohli jiným. Nemusíš v tom hledat "vyšší řád a smysl". Když žiješ z maličkostí najdeš si důvod i chuť někomu pomoc. Teda samozřejmě v případě že chceš.
A neboj, zemřu brzo.

5 Alfons Alfons | E-mail | Web | 13. října 2011 v 6:44 | Reagovat

Souhlas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama