Leden 2011

Numerum omnibus dominari

25. ledna 2011 v 21:23 | Gob |  Ze života
Dneska bychom mohli začít trochu netradičně, co vy na to? Třeba hádankou:

,,Co to je? Jsou tu všude kolem nás, potkáváme je prakticky ve všem a pořád, je jich nekonečná řada a žáci z vyšších ročníků s láskou vzpomínají, kdy ještě počítali s nimi a ne s písmeny a dalšími znaky."

Už víte? Samozřejmě, jsou to čísla.

V naší době výpočetní techniky, číselných kódů, bankovních účtů a spousty dalších vymožeností už bychom se bez nich neobešli. Kde že jsou ty časy, když čísla sloužila k jednoduchému obchodování. I když, kde jsou všichni víme :-) Postupem času a modernizací už jsou i lidé často nahrazeni právě některou z nekonečné řady číselných kombinací. Jako jednoduchý příklad uvedu třeba telefonní seznam. Pokud vyhledáte někoho, s kým potřebujete mluvit, ovšem nikdy jste ho neviděli, rozhodující je číslo. Pryč jsou doby, kdy jste měli poslat dopis na adresu tomu a tomu, tam a tam. Sice jste stále neměli představu, o koho jde, ale přece jen to bylo o něco osobnější a ne tak chladně mechanické.
Když bych se chtěl vrátit k oné "dokonalé" dnešní technice, i tam bych zmínil, že základem jsou čísla, která pak dohromady dávají určitý příkaz apod. Víc bych se zmiňovat nemohl, protože tomuhle nerozumím a nechce se mi kecat o nečem, do čeho nevidím :-D
Ale příklad spojený s technikou, který jistě každý zná a pochopí, jsou například IP adresy počítačů. V databázi je to jenom pár znaků a přitom za nimi se může skrývat kdokoliv - například člověk, který své skryté identity rád využije a bude se chovat špatně třeba jen díky vědomí, že nikdo nezjistí, čí obličej se do monitoru směje.

Osobně si myslím, že když už musíme mít tyhle masky povinně, alespoň když někde projevujeme svoje názory, bylo by minimálně slušností odložit druhou tvář z čísel a nejmíň přezdívkou se k našim názorům přivázat a přihlásit. Proč se schovávat? Názory si sdělují lídé křížem krážem naší republikou, Evropou a celým světem, a proto je strach z "pomsty"  podle mého názoru zbytečný.

Ale  si sdělují lidem skrzdneska cítím narušení síly, a že tenhle článek je nejhorší výplod za dlouhou dobu. Takže to radši zabalím a budu šetřit fantazii na příště.
(P.S. Děkuji google překladači za konverzaci v latině :-D)
                                                                                             Mějte se fajne. Zdrc

Para/normality

14. ledna 2011 v 23:39 | Gob |  Témata týdne na blog.cz
Fenomén dnešních dní - všechno zvláštní a na první pohled nevysvětlitelné zařadit do škatulky paranormalit. Zrnění obrazovky, tajemné kvílení a zvuky a spoustu dalších věcí. Někteří lidé už jsou dnešní dobou tak zblblí, že jim nedojde, že jim obrazovka zrní buď kvůli špatnému signálu nebo nepříznivému počasí a že to není přítomností mimozemšťanů v jejich blízkosti. Až po chvíli jim dojde, že kvílení, které slyší, je pouhý vítr a ne hlasy zemřelých a že i rachot věcí má v 99,9% jiný důvod, než že si na ně zasedl škodolibý duch Poltergeist.

Abych nekřivdil ani vám, ani další velké části lidí, uznávám, že takových lidí, jaké jsem popsal výše není moc. Většina lidí něco jako UFO a mystické jevy vůbec neřeší, považuje je za hlouposti a neradi o nich mluví. Já osobně si rád přečtu co se ve světě stalo, jaká místa jsou zahalena rouškou tajemství, kterým domům se každý radši vyhne a podobně.

Co vy? Jak se díváte na všechny ty dnešní paranormální jevy? Patříte mezi konzervativce, kteří si při vyslovení slov jako "magie" nebo "tajemno" zacpávají uši, nebo jste zvídaví a rádi si na taková témata podiskutujete?

Názory na tyto nevysvětlitelné jevy se postupem času vyvíjely. Ve středověku se například o kouzla "staraly" kouzelníci a mágové a zázraky se připisovaly církvi a Bohu. Jak šla doba kupředu, věda začala pro hodně těchto "úkazů" hledat racionální řešení a nutno dodat, že jich také spoustu našla. Například když Mojžíš provedl svůj lid přes Rákosové moře suchou nohou, nebyl to zázrak, ale podivuhodná hříčka přírody. A takových příkladů by se našla spousta. Jsou ale stále témata, která ani vědci s dnešní moderní technologií nedokáží vysvětlit. Například již několikrát zmiňované UFO, USO (objekty ponorene pod vodou) nebo záhadu Bermudského trojuhelníku.

Je také pravdou, že mnozí autoři a vědci upozorňují na "zajímavé" praktiky některých vlád (nebudu konkrétní, ale mám na mysli hlavně USA :-P). V armádních spisech jsou prý uschovány tajné dokumenty popisující různé setkání s mimozemskými civilizacemi, vraky vesmírných lodí jsou zase prý ukryty v tajné Oblasti 51. I Vatikánské archivy jistě skrývají mnohá zájimavá svědectví a dokumenty.

Byl by vůbec výraz "paranormální" nutný, kdyby velmoci netajily světu své objevy a lidem říkaly co se děje? Pak už by nám nemusela připadat divná světla, která velkou rychlostií plují po obloze, ani různé jiné případy.

Ale ať už jsou tyto jevy jen hříčkami přírody, pravdou, výmyslem či vědeckým (nebo armádním) pokusem, jedno je jisté. Nikdy nepřestanou přitahovat pozornost určité skupiny lidí a ti se jim nikdy nepřestanou snažit dostat na kobylku.

Ojojoj, to je zase hodin. No nic, mějte se krásně, dobrou noc a Zdrc ;-)

Čtyřikrát a pokaždé jinak

4. ledna 2011 v 15:55 | Gob |  Témata týdne na blog.cz
Často k rozdmýchání velké debaty stačí jedno jediné slovo. Jistě sami víte, co se občas následuje, když někdo nadhodí téma jako Bůh, magie nebo mnohem obyčejnější jako třeba politika, škola nebo důchodci v MHD. A co teprve, když máme slova dvě? V následujících chvilkách se dočtete (pokud u tohoto článku vydržíte), co byste se dozvěděli ode mě, kdyby jste semnou chtěli vést řeč na téma posmrtný život.

Tato slova asi budou hned od začátku někomu připadat temná a smutná, protože se s nimi nepochybně pojí něčí smrt. Je pravda, že bez ní se to neobejde. Pokud se ale toto téma řeší, ten smutný akt odchodu se přeskočí a debata se točí okolo toho, co se děje po něm. Sám znám spoustu různých názorů a (někdy možná až vytoužených) teorií. Pokudsím se o krátký přehled:

1) Odchod duše do nebe/pekla

Každý jistě poznal, že tento náhled patří ke křesťasnké víře. Co já na to? Proč ne, je to krásná vize do budoucna (ačkoliv, pro mě platí spíš varianta sklep než půda). Spoustě lidí co znám bych přál, aby okusili sladký klid ráje (jen pro upřesnění: nepřeju jim, aby už odešli, ale až to přijde, aby si za svoje dobré srdce mohli užívat této nebeské pohody).

2) Převtělení duše a její návrat  zpět na zem

Názor opět náboženský. Často se také spojuje s karmickou zátěží. Duše se vrátí ve formě živočicha, který odpovídá právě karmě. Současně tento pohled na věc podporuje i debaty o minulých životech, ovšem to není tématem tohoto článku. Co já na to? Ani tomuto názoru se nebráním. Nemůžu vědět, jestli jsem skutečně již několikrát nežil a teď jen v nevědomosti žiju svůj další život.

3) Setrvání duše jako vesmírné energie

Názor, jež je již dlouho spojován s magií, okultismem a neznámem. Ať už jde o duchy, strážné anděly či jiné bytosti, platí názor, že jsou to duše zemřelých, které ještě nenašly klidu (duchové), anebo jsou to duše, které se rozhodly buď zůstat, aby chránily své blízké, nebo které byly povýšeny (andělé). Co já na to? Pro mě možnost, se kterou se nejvíc stotožňuji.

To jsou asi tři nejvýznamnější a nejpropíranější možnosti. Nechám na vás, kterému budete věřit vy, popřípadě zda budete skeptici a budete tvrdit, že po životě prostě nic není.

Já bych se ale rád zmínil ještě o jednom druhu posmrtného života. O tom, který nevyznává žádné náboženství, ale který záleží jen na každém z nás. Podle mě je nejdůležitějším posmrtným životem ten, jaky budeme mít v srdcích a vzpomínkách ostatních, až tady nebudeme. Jak často si na nás asi někdo vzpomene? Kolikrát se starý přítel zasměje fotkám, na kterých jste společně vyfocení při nějaké lumpárně? Kolika lidem bude váš odchod líto a uroní pro vás slzu vždycky, když si vzpomenou? Jak dlouho budou někoho těšit dobré věci, které na světě zanecháme nebo které jsme udělali?

Tento život, ten ve vzpomínkách našim milých, ten mi přijde nejdůležitější.

Pokud sjte dočetli až sem, gratuluji :-) Můžete si opět týden užívat zaslouženého klidu :-)
                                                                         Mějte se fajne. Zdrc